Востаннє у Польщі ми з Марічкою були минулого лютого. Того разу мали мету втрапити на Каспрів верх – гору на польсько-словацькому кордоні. Як завзяті волоцюги з багаторічним досвідом гірських походів, добиратися на вершину ми вирішили, звісно ж, витягом. Тоді, однак, ми приїхали в Закопане за 5 хвилин до відправлення останнього вагончика канатної дороги. Цього разу програму візиту трохи розширили.
Закопане у підніжжі Татр – найвищих Карпат – популярний туристичний центр. Від міської рутини сюди приїздять відпочити влітку, а взимку ще й покататися на лижах. Порівнювати з Буковелем, мабуть, не варто, але місцини навколо надзвичайні. Зовсім поруч – Краків, трохи далі – Катовіце (куди літає лоукост), а вже геть обабіч дороги – Словаччина. План на ті вихідні був простий: побачити Морське око і глянути на іншу країну з 1987 метрів над морем. Навпроти обидвох пунктів у блокноті мандрівок ми поставили жирні галочки.
Ліниві туристи не ходять пішки, ліниві туристи їздять на конях. До Морського ока можна пройтися відносно пологим схилом 9 кілометрів і дорога займе понад 2 години. Або ж упродовж 50 хвилин їхати на 9-місних санах з автентичним поляком.
Програмою наших кількох останніх візитів у Польщу щоразу опікується добрий друг Назар з дружиною, а віднедавна ще й з похресником Маркіяном. Вже кілька років вони живуть у Кракові. Інформаційний «мотиватором» для мандрівки вже вкотре є karpaty.ua.
Відрізок дороги, який їхали санами, здебільшого одноманітний – ущелина, з якої час від часу видно засніжені скелі. Інша справа – останній кілометр, який до озера довелося йти пішки. Височезні, півкілометрові, скелі виростають просто нізвідки.
Кажуть, Морське око – найбільше і найвідвідуваніше озеро в Татрах. Розташоване воно на висоті 1395 метрів. Це на 400 метрів вище, ніж Синевир, але й на 300 нижче, ніж Несамовите на Чорногорі.
Завзяті фотографи, коли знімають вражаючі таймлапси, тут проводять цілі ночі. Ідеальний час для фотошедеврів – пізня весна: лід на озері вже розтопився, а залишки снігу на горі попереду ще не зовсім. Взимку воно все виглядає більш стримано, але, повірте, це треба бачити! Надзвичайне місце, куди ми готові втрапити з наметом і штативом під час кількаденної мандрівки польськими й словацькими вершинами.
У Вікіпедії посилаються на WSJ, який нібито зробив рейтинг найкрасивіших озер світу – Морське око – у п'ятірці найбільш вражаючих. Оригінал статті ми так і не знайшли, але повіримо без вагань. В особистому рейтингу найгарніших озер для нас наразі на першому місці Балеа на шосе Трансфагарасан в Румунії.
Дорога вниз до паркінгу на санах займає всього лише півгодини. Туди ми втрапили вже після заходу сонця. Після ночівлі у готелі в Закопаному нас чекав не менш дивовижний день, але тепер ми дивилися на красу зверху вниз.
Каспрів верх
Рай і морока для лижників
Коли чуєте від когось "їдемо в Закопане на лижі", то дуже ймовірно йдеться саме про найвідомішу гору Kasprowy Wierch. На 1987 метрів можна добратися двома крісельними і двома бугельними витягами з лижами на ногах, або канатною дорогою в 60-місній кабінці з лижами в руках.
Гірськолижних трас тут кілька і пригледіли навіть дві-три для фрірайду... Ціни на абонементи терпимі, тому на одні вихідні мандрівка сюди може бути доброю альтернативою Буковелю. Та й Горгани значно нижчі, а за півкілометра немає словацького кордону.
Попри розвинену інфраструктуру волоцюги ходять сюди з кішками, льодорубами і снігоступами. За такої погожої днини вилізти на гору можна за добрих півдня.
Лижникам, яких тут чимало, у такі сонячні дні постійно заважають туристи. Щойно відкатаний ратраком сніг встелений слідами підошов жіночих чобіт і чоловічих кросівок, або й слідами від дитячих дуп, яким ліньки спускатися пішки з вершинки поруч.
Першу у Польщі канатну дорогу сюди збудували ще в 1930-х, реконструювали – у 2008. Дорога на висоту, вищу ніж український Свидовець, від підніжжя займає понад 20 хвилин. На вершині Каспрового верху є метеорологічна обсерваторія – найвища у Польщі. До 1939 такою була обсерваторія "Білий слон" на Попі-Івані на Чорногорі, але через змову Гітлера зі Сталіним, капітуляцію Польщі у перші тижні Другої світової і врешті переділу кордонів, країна обсерваторію втратила.
Сонячні ванни у засніжених горах варто приймати винятково в окулярах. Майстер-клас від Марічки :).
P.S. У Марічки новий наплечник Osprey, на які зараз суттєві знижки в Gorgany. Я відданий адепт Deuter'а, але цей вразив мене настільки, що зроблю окремий огляд, який буде згодом.
Вартість мандрівки
Нам закидають, що вартує більше описувати логістику й вартість поїздок. Що ж, спробуємо.
Транспорт
WizzAir – Київ-Катовіце-Київ – 2889 UAH на двох з однією великою ручною поклажею.
Трансфер з аеропорту Пижовіце в Краків – Назарове авто. З Кракова в аеропорт – автобусом перевізника Matuszek – 88 PLN за двох.
Санами з кіньми до Морського ока і назад до паркінга – 180 PLN в обидва боки на двох.