Мандри
Тут знімали
Гаррі Поттера
За лаштунками знімального майданчика
Я не сплю в мантії Гриффіндора, під ліжком у мене немає Німбуса, та й ліжко не в коморі під сходами. Але, мабуть, я таки один із сотень мільйонів фанатів Гаррі Поттера. У 2012-му вдалося втрапити у місце, де створювався цілий кіносвіт: тут екранізовували роман пані Роулінг.
За 30 кілометрів від Лондона у графстві Гартфордшир є найбільша у Європі кіностудія американської компанії Warner Brothers. Саме сюди упродовж десятків років їздять на роботу зірки світового кінематографу. Тут, у місцевості Лівзден, окрім "Гаррі Поттера", знімали також "Джеймса Бонда" з Пірсом Броснаном, уривки "Зоряних воєн", "Шерлока Холмса" з Джудом Лоу і Робертом Дауні молодшим і навіть "Сонну лощину" з Джонні Депом та "Місію нездійсненну" з Томом Крузом. З останніх фільмів – "Фантастичні звірі і де їх шукати".
Студія Warner Brothers – це 80 гектарів знімальних майданчиків, на яких у часи Другої Світової були аеродром і військова база. Поттеріану знімали 10 років і навіть важко уявити, скільки для таких цілей було виготовлено артефактів і збудовано споруд. Бюджет, до слова, трохи більший 1 мільярда доларів, а збори у світі – майже 8. Це більше, ніж серія Бондіани (26 фільмів) і навіть більше, ніж Зоряні війни (9 фільмів). Кіно тут знімають і зараз, але на частині території з 2012-го діє постійна виставка "Студійний тур – Створення Гаррі Поттера".

Дістатися сюди із Лондона можна залізницею до Watford Junctions, звідки автобусом до самої студії. Я ж використав легший, але дорожчий варіант – автобусом із вокзалу Victoria. Тур обійдеться 39 фунтів (можна купити в інтернеті заздалегідь), а разом з дорогою – 69.
Після короткого ролика про те, як створювався фантастичний світ, нас ведуть у Великий зал Гоѓвортсу.
 
 
 
 
Велика зала не така вже й велика, як це може здатися після перегляду серій. Найбільше вражає деталізація – спеціально для фільму створювалися столи, крісла, ѓрати на вікнах і навіть вітражі
 
 
 
 
Усі артефакти оригінальні. У мантіях на знімальному майданчику ходили актори, а з тарілок їли.
 
 
 
 
Манекени – точна копія структури і росту тіл акторів, які зіграли Снейпа, Геѓріда і Філча.
Мало хто знає, але фільми не завжди знімають в локаціях, про які у ньому йдеться. Наприклад, Нью-Йорк цілком вдало можна зняти у Ванкувері, а Париж – у Лісабоні. Однак місця, які постійно повторюються, легше і дешевше знімати в павільйонах. Щодо Гаррі Поттера, то чимало сцен знімали "в полі" – у Нортумберленді на півночі Англії, в коледжах Оксфорда і навіть на справжньому вокзалі Kings Cross у центрі Лондона. Однак більшість часу актори проводять все ж на майданчиках, де в сусідніх кабінетах працюють архітектори, будівельники і дизайнери одягу.
Кабінет Снейпа й нецікаві уроки зіллєваріння. Зверніть увагу на полички – всі баночки справжні.
Статуя фенікса у кабінеті Дамблдора, годинник з 5-ї серії і ліжко Рона в спальні Гриффіндору.
Вітальня Гриффіндору. Саме тут Гаррі, Рон і Герміона відпочивали 6 років упродовж навчання.
Хатинка Візлі. Пам'ятаєте сковорідку, яка сама вимивалася щіткою і ніж, що різав моркву? Це звичайна механіка і риболовна жилка, прив'язана до кінців посуду.
У хатинці Геѓріда і справді моторошно.
Двері до Таємної кімнати і щоденник Тома Редла – флешбек до другої серії Поттеріани.
У кабінеті директора Гоѓвортсу досить тісно.
 
 
 
 
 
 
 
 
Дамблдор із Волдемортом розтрощили головну залу Міністерства магії у 5-й серії.
У фільмі, щоправда, зелені коридори значно довші.
Огидний яскраво-оранжевий кабінет Долорес Амбридж з котиками на стінах в часи її роботи у міністерстві.
Виходимо на вулицю, а тут "Нічний лицар", на якому у "В'язні Азкабану" ганяли Лондоном. Біля машини Візлі кафе, у якому пригощають маслопивом. Дивний напій, чесно пишучи.
Для фільму навіть збудували цілі будинки!
Для більш реалістичної картинки ельфи й гобліни – механічні ляльки з радіоуправлінням. Уявляєте скільки праці заради одного кадру?
Базар для чародіїв – алея Діагон – насправді штучно створена невелика вулиця. Тут і Ѓрінѓотс, і магазин Олівандера , і магазин братів Візлі та ін.
Як і раніше – вражений справжністю експонатів.
Перш ніж виготовляти меблі й оздоблення, будувати вулиці й споруди, група графіків, художників, дизайнерів та ілюстраторів створювала проекти артефактів. З паперу. Іноді по кілька прототипів.
Проект Гоґсміда – селища, де у кнайпі брата Дамблдора любили споживати маслопиво головні герої.
"Вишенькою на тортику" цілої екскурсії є Гоѓвортс. Він і викликає найбільше здивування і захоплення.
Це реально збудований замок, але у 24 рази менший, ніж його показали у фільмі. Модель створена за мотивами замків Алнвік і Даремського собору в Англії. Проект настільки колосальний, що якби одна людина його будувала власноруч – це б зайняло у неї 74 роки. Для кожного наступного фільму замок щоразу добудовували.

Бачите людей зліва? Він таки менший, ніж здавалося.
У 2012-му екскурсоводи говорили, що в наступному році всі артефакти перевезуть у Флориду, де американці збудували цілий тематичний парк, присвячений Гаррі Поттеру. Очевидно, що 6000 відвідувачів щодня – вагомий аргумент, аби законсервувати студію. Згідно з TripAdvisor це найрейтинговіша туристична принада світу і такі показники зберігаються щороку. У 2015-му тут ще й відкрили секцію з платформою 9 3/4 і справжнім поїздом, в якому їхали на навчання Рон, Гаррі й Герміона. За тригодинне занурення у світ чарівників просять немалі гроші, однак це невелика ціна за можливість побачити, як створюють справжнє дороге кіно. Це надзвичайна праця сотень, а то й тисяч людей, які стоять за лаштунками двогодинної стрічки в кінотеатрі. Добрий фільм – це не завжди (не тільки) гра акторів, а значною мірою – костюми, декорації, музика, логістика, освітлення й спецефекти – себто люди, які це все видумують. А ще місяці творчої роботи, аби вразити мільйони людей по всьому світу.
Підписуйтеся
щоб не пропустити ще багато цікавого